Dowiedz się więcej i pobierz raport

82%

specjalistów IT do pracy motywują ciekawe zadania i projekty

67%

specjalistów IT swój rozwój zawodowy widzi jako naukę nowych technologii

40%

specjalistów IT nie chce już w ogóle pracować w biurze

41%

specjalistów IT uważa, że ich efektywność pracy zdalnej jest wyższa niż była przed pandemią

58%

specjalistów IT uważa, że atrakcyjnym benefitem, który wspiera pracę w domu jest catering dostarczany prosto do domu

Barbara Kowalewska

CEO
IT-Leaders.pl

Obecna sytuacja spowodowana epidemią koronawirusa zmieniła spojrzenie pracowników na pracę. Wielu z nich musiało w krótkim czasie zorganizować pracę z domu, adaptując prywatną przestrzeń, a ponadto wypracować właściwy rytm wykonywania powierzonych obowiązków bez straty na jakości. Przewartościowany został również obszar benefitów pozapłacowych. Te, które do tej pory cieszyły się dużą popularnością, w dobie pandemii odeszły na dalszy plan, a z części z nich całkowicie zrezygnowano. W ich miejsce zaczęły pojawiać się nowe – coraz bardziej zaskakujące i nieoczywiste.

Wiele firm (nie tylko z branży IT) stanęło przed wyzwaniami, m.in.: jak motywować rozproszone zespoły, jak utrzymać wysoki poziom zaangażowania czy też jak zorganizować pracę zdalną pod względem formalnym, prawnym i technicznym. Z drugiej strony pracownicy poszukiwali informacji jak być bardziej produktywnym, godząc życie zawodowe i prywatne w przestrzeni domowej.

W długofalowej perspektywie zdolność firm do pracy w systemie zdalnym bardzo mocno wpłynie na osiągane przez nich wyniki biznesowe. Coraz więcej organizacji zacznie przykładać większą uwagę do narzędzi, umożliwiających pracę zdalną, a także do procesu cyfryzacji i rozwoju technologicznego. COVID-owa rzeczywistość przyniosła nową erę – cyfryzacji, wirtualnej rzeczywistości, digitalizacji.

W prezentowanym raporcie postanowiliśmy zapytać specjalistów IT o to, co motywuje ich najbardziej w obecnym czasie oraz ich odczucia związane z pracą zdalną. Byliśmy ciekawi, jak praca zdalna wpłynęła na ich zaangażowanie i motywację do pracy oraz o to, jak wyobrażają sobie przyszłość.

Rozmawiając o motywatorach zawodowych w sektorze IT zwróciliśmy szczególną uwagę na takie aspekty, jak: rozwój zawodowy, motywatory pozapłacowe oraz benefity w dobie pracy zdalnej.

Mamy nadzieję, że raport przyniesie odpowiedzi na wiele pytań, na które pracodawcy codziennie poszukują odpowiedzi. Cieszy nas bardzo pozytywny odzew ze strony specjalistów IT. W raporcie swoje zdanie wyraziło 725 specjalistów IT z całej Polski. Wierzymy, że raport pomoże czytelnikom stawić czoła wyzwaniom związanym z rekrutacją, motywowaniem i utrzymywaniem zaangażowania pracowników – nie tylko z branży IT.

Zapraszam do lektury!